Quantcast
Channel: TopSrovnani.cz » lyžování
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Více než polovina Čechů jede na lyže bez cestovního pojištění

$
0
0

Loňský průzkum České pojišťovny odhalil šokující fakt. Ačkoliv by se dalo předpokládat, že o cestovním pojištění do zahraničí uvažuje většina z nás jako o samozřejmosti, není to tak. 54 % dotázaných respondentů přiznalo, že na zimní dovolenou vyráží bez cestovního pojištění.

Cestovní pojištění si při cestě na hory zřizuje necelá polovina dotazovaných. Málokdo přitom ví, že ho lze sjednat i pro dovolenou v tuzemsku.

Z průzkumu dále vyplynulo, že možná i díky špatnému počasí se na zimní dovolenou na hory chystá jen 30 % dotazovaných. Z toho dvě třetiny preferují české hory. Tato čísla nejsou sama o sobě příliš překvapující. To, že si cestovní pojištění zřizuje necelá polovina, je ale zbytečný hazard. Vždyť právě v zimě při zimních sportech dochází k těm nejhorším úrazům. „Snažili jsme se zjistit, jak jsou lidé při odjezdu na dovolenou zodpovědní. Překvapivě více než polovina dotázaných riskuje a vyráží na hory bez pojištění. To je ale zbytečný hazard,“ říká Jakub Nožička, ředitel Odboru neživotního pojištění České pojišťovny a dodává:Málokdo ví, že si může cestovní pojištění sjednat nejen na zahraniční, ale i tuzemskou dovolenou.“

Proti běžnému zdravotnímu pojištění pokrývá cestovní pojištění na tuzemské dovolené i trvalé následky úrazu a samozřejmě i pojištění zavazadel nebo storno vaší cesty.

Teď se možná divíte. „Zřizovat si cestovní pojištění? Proč? Doma mi přece platí  zdravotní pojištění a cestovní je zbytečné, ne?“ Ptáte se správně, ale nemáte úplně pravdu. Při cestování v tuzemsku vám samozřejmě platí vaše zdravotní pojištění. To ale nekryje například pojištění trvalých následků. K nejčastějším úrazům na zimních dovolených v Česku přitom patří poranění kloubů, zlomeniny a zhmožděniny končetin. U těchto úrazů přitom často vše nemusí skončit u několikatýdenní dlahy a chvilkové rehabilitace.

Dále se vám může hodit i pojištění zavazadel nebo pojištění storna cesty – vzpomeňte si, kolikrát se vám už stalo, že jste si naplánovali dovolenou v Krkonoších nebo Beskydech, a tři dny před odjezdem jste onemocněli vy nebo vaše děti. Určitě se vám to přihodilo už alespoň jednou. V takovém případě vám cestovní pojištění přijde vhod.

Při cestování do zahraničí nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění. V případě nehody nekryje všechny výlohy.

Pro cesty do zahraničí je cestovní pojištění opravdovou nutností! Rozhodně se nevyplatí spoléhat na tzv. EHICEvropský průkaz zdravotního pojištění. Ten svého držitele staví pouze do stejné pozici, jakou mají občané daného státu. A ačkoliv si na ceny našeho zdravotnictví často stěžujeme, věřte, že v zahraničí je mnohdy dráž. Pokud tedy jedete na zimní dovolenou do italských Alp a zlomíte si nohu, budete v nemocnici ošetřeni, ale zaplatíte stejně, jako by zaplatil pacient s italským občanstvím. Zároveň vás tento průkaz opravňuje pouze k ošetření ve veřejných zařízeních, tedy nikoliv soukromých nemocnicích. EHIC vám rovněž neposkytuje žádné asistenční služby, zatímco s kvalitním cestovním pojištěním se můžete spolehnout, že vám pojišťovna pomůže s tlumočením i vyhledáním vhodného lékaře.

Pokud si sjednáváte cestovní pojištění, dbejte na to, aby zahrnovalo vše, co by se vám mohlo hodit – zejména pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel, popřípadě pojištění storna cesty. Sledujte také smluvené výše pojistného plnění. Při těžších úrazech se mohou náklady na ošetření vyšplhat opravdu hodně vysoko. Důležité je si všímat také toho, co vaše pojišťovna považuje za běžné sportovní aktivity a extrémní sporty.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images